Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne bağlı Manas Ulusal Nemli Alanı’nda balık türlerinin korunması ve artırılması suretiyle “su altı temizlik” kampanyası başlatıldı.

Yakın zamanda söz konusu nemli alanın ekosistemini korumak ve biyolojik çeşitliliğini artırmak için çim sazanı, gümüş sazan gibi balık türlerinden 210 binden fazla adet bölgeye bırakıldı.

2019 Balık Çeşitlerini Zenginleştirme ve Çevreyi Koruma Projesi’nin önemli bir parçası olan kampanyanın toplam maliyeti 110 bin yuanı buldu.

Yerel su işleri makamlarınca özenle seçilen balıklar, Manas Nemli Alanı’nın tabanının temizlenmesinde önemli rol oynayacak, ayrıca alan civarında yaşayan kuşlar başta olmak üzere diğer yabani hayvanlara yem sağlanacak.

Manas Ulusal Nemli Alanı’nda ekolojik ortamı korumak amacıyla son yıllarda 4666 hektarlık ekili tarla, nemli alanlara dönüştürüldü.

Manas Ulusal Nemli Alanı, aynı zamanda göçmen kuşların önemli duraklarından biri. Her yıl milyonlarca göçmen kuş buraya geliyor. Bu nedenle alan günümüzde çeşitli göçmen kuşların yuvası haline geldi.

HABER Gamze DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir