Pazar Esnası Sıkıntılı

Pazar Esnası Sıkıntılı

Korona (COVİD-19) virüsünün hayatı olumsuz yönde etkilemesi olanca hızıyla devam ederken, bu durum ençok Pazar esnafını sıkıntıya sokuyor.

Ekonomik olarak, bütün sektörleri etkileyen salgı hastalık nedeniyle uygulanan kısıtlamalar, zaten alım gücü düşük olan vatandaşların alışı verişinide etkiliyor.

Hafta sonunun tamamen kısıtlamaya sokulması, restaurantların, kafelerin kapatılması ve sosyal alanların dahi kısıtlama kapsamına sokulması pandemi döneminin en az hasarla atlatılması amacı taşıyor.

Küçük işletmeleri zora sokarken
Küçük işletmeleri zora sokarken

Küçük işletmeleri zora sokarken

Alım gücünün düşük olmasının yanı sıra, fiyat artışlarının hergeçen gün artması orta ve küçük işletmeleri zora sokarken bu durumdan en çok etkilenen sektör Pazar esnafı oluyor.

Sebze ve meyve gibi temel gıda maddelerindeki kontrolsüz artışı, dar gelirli vatandaşları etkilerken Pazar esnafı da ürünlerini satamamaktan şikayetçiler.

Pazar Esnası Sıkıntılı
COVİD-19) virüsünün hayatı olumsuz yönde etkilemesi

Pazar Esnası Sıkıntılı

Eskiden kilo ile alınan gıdaların artık taneyle alınmaya başladığını belirten Pazar esnafı, “Böyle devam ederse işimiz ciddi anlamda zor. Burada en çok kazananlar aracılar. Onlar için ürünlerin satılıp satılmaması önemli değil. Zaten bizler onlarda alıyoruz. Ama fiyat atrılarından dolayı vatandaşlar kilo ile aldıkları gıdaları taneyle almaya başladılar. Bu işe bir çözüm bulunmalı” şeklinde konuştular.

Pazar alış verişine çıkan vatandaşlar, fiyatların her hafta değiştiğini ifade ederek, “Bizlerin aldığı paralar belli. Verilen zamlar belli. Ay sonunu nasıl getireceğimizi hesaplıyoruz. Kira, elektrik, su, doğal gaz derken temel gıda maddeleri için harcamalarımız azlmaya başlıyor. Birini erteleme şansımız yok. Ayağımızı yorgana göre uzatacağız ama o yorganda kısa gelmeye başladı. Bu fiyat artışlarının önüne geçilmesi lazım” ifadelerini kullandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir