Çar. Mar 22nd, 2023

MUTLU OLMAK İÇİN HAYATTA OLAN TÜM PİŞMANLIKLARIMIZA YOL VERMELİYİZ.

Hepimizin hayattın’ da mutlaka pişmanlık duyduğu duyguları olmuştur. Pişmanlık, İnsanların yanlış kararlar alarak olumsuz durumlar yaşaması sonucu duydukları üzüntüdür. Örneğin, Keşke erken yaşta Ailemin hatırına evlenmeseydim. Keşke ameliyat olmasaydım bu ağrıları çekmezdim.

Arkadaşımı dinleseydim paramı kaptırmayacaktım.

Eşimle konuşabilseydim yada her şeyi anlatabilseydim boşanmayacaktım gibi bir çok pişmanlıklarımız olmuştur. Bazen de hiç pişman oldunuz mu? ve ya en son ne zaman pişmanlık yaşadınız? Bunlar hepimizin sıkça duyduğu sorular olarak karşımıza gelmiştir. Bazı insanlar Çok pişmanlıklarım var, veya ben yaptığım hiç bir şeyden pişman değilim çünkü ,yaşadığım bu hatalar ve pişmanlıklar beni bu günlere getirdi diye cevap veriyorlar. Aslında pişmanlığı olmayan hiç bir insan yoktur.

Her zaman mükemmeliyetçilik

Pişmanlık, Acı, keder, üzüntü gibi olan bu duygular tüm hayatımızın içinde en zor olan ve bizlere acı veren, baş etmesi en zor olan duygularımızdır. Genelde bizlerin egosun da her zaman mükemmeliyetçilik olduğundan, yaptığımız hataları, yanlışları kabullenmek istemiyoruz. Peki bizler en çok ne zaman pişmanlık duyuyoruz hiç düşündünüz mü? Çok sevdiğimiz şeyleri kaybedersek, hatalar yaparsak, yalan söylersek, kandırırsak, aldatırsak, bir kimseye bağımlı olursak, istediğimizi elde edemezsek gibi bir çok suçluluk duygularını yaşamışızdır. Diğer bir neden ise, kendimiz için aldığımız kararlardır.

Bir şeyi çok istemiş olduğumuz

Örneğin, Aşık olup acele karar vererek, Ailemiz hatırına çoğumuz tanımadan evlilik yapmış olmamızdan dolayı daha sonra ayrılık kararı alıp büyük pişmanlık yaşamışızdır. Diğer bir neden ise, Bir şeyi çok istemiş olduğumuz halde cesaret edemeyip yapamadıklarımızdan dolayı pişman oluruz. Bugün değil ilerde, 10 yıl sonra yaparım deyip te ertelediğimiz kararları yapmamakta da pişmanlık duymuşuzdur. Aslında Bizleri olgunlaştıran ve hatalarımızdan dolayı olgunlaştıran en önemli duygulardır pişmanlık. Bizleri devamlı geçmişte bağımlı olarak kalmamızı sağlar.

Tüm pişmanlıklar dan kurtulmak için, Bizlerin yapacağı en önemli şey bir an önce geçmişten kurtulup, An’ da kalarak şimdiyi yaşamak ve karşı tarafı affederek özür dileyip ruhumuzu hafifleterek mutlu etmeliyiz. Tüm hatalar ve pişmanlıklar bizim kendi seçimlerimizdir.

Biz bunları yıllar sonra anlıyoruz.

Çünkü o zamanki Aklımız şimdiki gibi düşünemediği için pişmanlık yaşarız. Genelde, pişmanlıklarımızın çoğu, bizlerin yanlış seçimleri ve tercihlerinden oluyor ve bu nedenlerden dolayı hem kendimizi hem başkalarını da üzmüş oluyoruz.

Eğer biz bunları anlar ve kabul edersek, bir daha yapamacağım diyerek tövbe edersek, bizlere çok daha güzel mutluluk kapıları açılacaktır. Sevgilerimle.

GÜLTEN ABACI

Gülten Abacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir