TGF, icra ilanlarıyla ilgili uyarıda bulundu:

YARGI REFORMUNA EVET BASINA DARBEYE HAYIR

TGF’den yapılan açıklamada, yargı reformu paketinde yer alan icra ilanlarıyla ilgili yeni düzenlemenin yerel basını tamamen yok edeceğine dikkat çekildi.

Açıklamada resmi ilan statüsünde olan ve yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğu bulunan icra ilanlarının, yeni uygulamada kalkacağını, bunun da Anadolu basınına büyük darbe vuracağına değinildi.

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Ülkemizin bir yargı reformuna ihtiyaç duyduğu muhakkaktır. Bireysel hak ve özgürlükler, halkın haber alma hürriyeti, toplumun adalete ve dolayısıyla devlete olan güvenini yeniden tesis edecek düzenlemeler zaruridir ve tabi ki desteklenmelidir.

Nitekim Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak, evrensel hukuk normlarının ülkemizde uygulanır hale gelmesini her zaman savunuyoruz. Ancak reform paketi kapsamında yer aldığını öğrendiğimiz bir husus, demokrasinin olmazsa olmazı yerel basını tamamen yok edecek bir nitelik taşıyor. Yeni düzenleme bu şekliyle yasalaşırsa bundan böyle icra ilanlarının mahalli gazetelerde yer alma zorunluluğu ortadan kalkacak. Bu durum, pek çok kazanımını zaten yitiren Anadolu basını için önemli bir gelir kaynağının daha kesilmesi anlamına gelecek ve kapısına bir bir kilit vurmaya başlayan yerel gazete işletmeleri, tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Hakkın, hukukun ve doğruların yanında olan Anadolu basını ülkemizin sağduyu sesidir. Bu sesin kısılması, halkın haber alma hakkının da sekteye uğratılması anlamına gelecektir. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, siyasi parti genel başkanlarımıza, bakanlarımıza, siyasi parti grup başkanlarımıza, milletvekillerimize ve devletin ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yöneticilerine, bu vahim yanlıştan dönülmesi için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

TGF Genel Başkan Vekili ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, çok zor şartlar altında yayın hayatını sürdürmek zorunda kalan yerel basının, reform paketi içerisinde yer alan yeni düzenlemeden olumsuz etkileneceğini söyledi. Esendemir; bir çok kez değişen ihale yasasından dolayı resmi ilan payı her geçen gün azalan yerel basının, icra ilanlarının yayınlama zorunluluğunun ortadan kalkmasıyla yaşam şansının daha da azalacağına dikkat çekerek, “Girdilerdeki artışın yanı sıra ekonomideki daralmaya paralel olarak çok zor şartlar altında var olma savaşı veren yerel basın, taslak bu şekilde yasalaştığı takdirde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.

Buradan gerek iktidar ve gerekse de muhalefet partilerinin yetkililerine sesleniyoruz. Yargı Reformu adı altındaki paket içerisine sıkıştırılan icra ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanma şartını ortadan kaldıran maddenin iptal edilmesi gerekmektedir. Yerel basının idam fermanı olan taslaktaki bu maddenin iptal edilmesi için herkesi göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir