Adana Proje ve Yatırımları ile küresel sermayenin güvenini kazanan ve yatırımlar için yıldızı parlayan bir il haline geldi. 

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin SÖZLÜ göreve geldikten sonra başlattığı önemli çalışmalardan birisi de Adananın sadece Türkiye ekonomisinden faydalanması değil bunun yanısıra küresel ekonominin de dikkatini çekmesi ve bu coğrafyaya yatırımlarını yöneltmesiydi. 

Bilindiği üzere Türkiye’de yerel yönetimlerin projeleri Hazine destekli kredilerle olmaktadır. Adana Büyükşehir Belediyesi de yaptığı yatırımlarda bu yolu izlemiştir, ancak diğerlerinden farklı bir yöntemle. O da hazırlanan projelerin gerçekçi olması ve yönetim olarak bu projeleri hayata geçirmeye inançlı olunmasıydı. Yatırım alanında en iyi pazarlama şekli olan projesine ve ürününe güvenme ve inanç kriterleri Adana’nın mevcut coğrafi avantajları ile birleşince yabancı kredi ve finans kaynakları Adana’ya proje desteği vermeye başladılar. 

Bunlardan birkaç örnek verirsek Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA ) ile yapılan anlaşma gereği alınan uzun vadeli ve faizsiz kredi ile Adana’nın birçok alt yapı sorunu giderildi. Avrupa Birliğinin Suriyeli mülteciler için ülkemize verdiği hibe kredilerden şu ana kadar projesi onaylanan ve desteği çıkan ikinci il Adana. Adana hazırladığı proje ile bu fasıldan şimdilik 60 milyon EURO hak kazandı .Bu para ile Yedigöze Barajı ve su ishale hatları yapılacak. Hazırlanan diğer projeler ile Adana’nın sosyal hayatından ekonomik yaşantısına kadar birçok alanda bu destekler devam edecektir.Çünkü Adana ehil ellerde hazırlanan gerçekçi projeler ile önemli kredi kuruluşlarının ve yatırım merkezlerinin onayını almış durumdadır. 

Adana artık sadece kendi yağı ile kavrulan bir il olmaktan çıkarak, büyük düşünen, büyük projelerle Dünya sermayesine işaret fişekleri yakan bir il olacaktır. 

Adana kendini küresel cazibe merkezi bir şehir aday olarak geleceğe hazırlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir