Zeydan Karalar

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü” İçin Mesaj Yayınladı:

“Basın Başlı Başına Bir Kuvvet, Bir Rehberdir.”

“Basının, medyanın, halkın haber alma hakkı için çalışması, bunu yaparken bağımsız olması, çağdaş demokrasilerde en temel hak ve özgürlüklerden biridir.

Halkın objektif haber alma özgürlüğü, ancak ve ancak özgürce çalışan, görevini layıkıyla yerine getiren medya kuruluşlarının varlığıyla mümkündür.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk de, basının önemini şu sözlerle dile getirmiştir:
ZEYDAN KARALAR ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

Hukuk devleti özelliğinin korunması

Meslek etiğini gözeten, toplumun haber alma özgürlüğüne hizmet eden gazetecilere, medya kuruluşlarına, ülkemizin gelişmesi, demokrasinin köklü hale gelmesi ve hukuk devleti özelliğinin korunması için her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

Çalışan Gazeteciler Günü olarak

Geçmişte gazetecilere, basın çalışanlarına verilen evrensel haklar nedeniyle ülkemizde Gazeteciler Bayramı olarak kutlanan fakat daha sonra bu hakların alınması nedeniyle Çalışan Gazeteciler Günü olarak; gazetecilik mesleğine dair sorunların gündeme getirildiği bir gün haline dönüşen 10 Ocak, ümit ediyorum ki gelecekte yine bayram olarak kutlanacak bir gün haline gelecektir.

Yeryüzünün bir çok noktasında işini iyi yaptığı, sorunları objektif olarak halkla paylaştığı ve görevini yerine getirmeye çalıştığı için işinden olan, hapse giren ve sürgün edilen, hatta hayatından olan gazeteciler mevcut.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk de, basının önemini şu sözlerle dile getirmiştir:

İstikamette yürümesini teminde,

“Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.”

Halkı bilgilendirmek için gece gündüz çalışan, problemlere rağmen meslek etiğinden asla vazgeçmeyen basın çalışanlarının, medya emekçilerinin, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü yeniden bayram olarak kutlayabileceği günlerin gelmesini diliyorum…”

One thought on “Basın Başlı Başına Bir Kuvvet, Bir Rehberdir”
  1. […] Amacımız birlik ve beraberlik içerisinde Türkiye’miz için çalışmak, kültür ve sanat için projeler geliştirmektir.”dedi.Dernek yönetiminin oluşmasıyla ilk icraatlarının vatandaşlara Türk Bayrağı dağıtmak olduğunun altını çizen TALAY, “Türk bayraklarımızı dağıttık. Aşure programı yaptık. Vatandaşlarımıza yemek dağıtımlarını gerçekleştirdik. Elimizden geldiğince tüm vatandaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Kurum ve kuruluşlara ziyaretlerimiz sürüyor. Onlar da bizleri ziyaret ediyorlar. Bugünde sizi ziyaret ederek derneğimizi tanıtmak istedik. Sizlere başarılar diliyoruz” diye konuştu. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir