Çin’in önemli havayolu şirketlerinden biri olan Sichuan Hava Yolları’nın Chengdu kentinden İstanbul’a ilk direkt uçuşu bu sabah başarıyla tamamlandı. Sichuan Hava Yolları’nın İstanbul’a Airbus 330 tipi uçakla yaptığı ilk uçuşa yolcular yoğun ilgi gösterdi. Toplam 279 yolcu ile yapılan ilk uçuşa şirketin yöneticileri de katıldı.

Sichuan Hava Yolları, sabah saat 07.18’de İstanbul Havalimanı’nda iniş yaptı. Chengdu kentinden gelen yolculara sürpriz bir karşılama töreni düzenlendi. Uçağın pist başına inişinden itibaren itfaiye araçları su takıyla karşılama yaparak yolculara “Hoş geldiniz” dedi. Uçaktan inen yolcular, havalimanı personelleri tarafından çiçekle karşılandı.

Karşılama törenine Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei ve İGA’dan yetkililer katıldı.

Sichuan Hava Yolları Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Li Haiying, geçen yıl Türkiye’ye gelen Çinli turistlerin sayısı yaklaşık 400 bine ulaştığını ve 2017 yılına göre bu rakamın yüzde 60 oranında arttığını kaydetti. Şirketin iki ülke arasındaki ekonomi, ticaret ve turizm alanlarındaki iş birliğine katkı yapmaya hazır olduğuna işaret eden Li Haiying, iki ülkenin halklarının karşı ülkesine yolculuk yapmalarına kolaylık sağlanması için güvenli ve kaliteli uçuş ve hizmet yapacaklarına söz verdi.

İGA’nın CEO’su Kadri Samsunlu, İstanbul Havalimanı’nın Sichuan Havayolları’na kaliteli hizmet verirken Sichuan Hava Yolları’ndan daha fazla uçuş beklediklerini dile getirdi.

Sichuan Hava Yolları ile Chengdu kentinden İstanbul’a her hafta salı, perşembe ve cumartesi toplam üç uçuş yapılıyor.

HABER GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir