Başkan Soner Çetin, “Sivas’ta katledilen canlarımızın isimlerini yaşatacağız.”

Çukurova’ya Madımak Parkı

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yakılarak katledilen 37 aydının anısına Madımak temalı park yapmak için çalışmalara başlanacağını açıkladı. Başkan Çetin, gelecek yıl 2 Temmuz’a yetiştirilmesi planlanan parkta hayatını kaybedenlerin isimlerinin yer aldığı anıt ve çeşitli heykeller bulunacağını söyledi.

Çukurova Belediyesi, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta yakılarak katledilen aydınların anısına Madımak temalı bir park yapacak.

Madımak temalı park konusu Çukurova Belediye Meclisi oturumunda gündeme geldi. Madımak katliamının 26’ncı yıldönümü dolayısıyla meclis toplantısında gündem dışı söz alan CHP Grup Sözcüsü Abeydullah Kolcu, 2 Temmuz’un Türkiye tarihinin kara günlerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Allah’tan yoksun bir dindarlık, hukuktan yoksun bir demokrasi bu ülkeye yarar getirmez” ifadesini kullandı.

MADIMAK_4.jpg

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

CHP’li Meclis Üyesi Hıdır Yıldız ise konuşmasında 2 Temmuz’da katledilen 37 aydının isimlerini tek tek okudu ve “Madımak suyun yetmediği iki yerden biridir. Diğeri de Kerbela çölüdür” dedi. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in Çukurova’da hep ilkleri gerçekleştirdiğini vurgulayan Hıdır Yıldız, Madımak’ta katledilenlerin anısına yapılacak bir eserin hem Türkiye’ye örnek olacağını hem de toplumsal barış adına güzel bir adım olacağını kaydetti.

MADIMAK_2.jpg

AK Parti Grup Sözcüsü Recep Özdemir de, 2 Temmuz’un Türkiye tarihinde acı bir sayfa olduğunu belirterek, bu konuda atılacak adımlara destek vereceklerini söyledi. Recep Özdemir ülkemizde bir daha böyle olayların yaşanmamasını diledi.

MADIMAK_1.jpg

TARİHİN KARA SAYFASI

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 2 Temmuz Sivas katliamının tarihteki kara sayfalardan biri olduğunu vurguladı. Bu milletin çok acılar çektiğini ifade eden Başkan Soner Çetin, “Toplumsal barış adına bu talebe duyarsız kalamazdık. Madımak temalı bir park yapmayı düşünüyoruz. 2 Temmuz’da hayatını kaybeden aydınlarımızın isimlerini orada yaşatacağız. Ayrıca şairleri, ozanları ve diğer sanatçıları simgeleyen heykeller olacak. Madımak temalı parkı gelecek yıl 2 Temmuz’a yetiştirmek istiyoruz. Hazırlıklara başladık” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir