Dilhunların Bozkırı ÇGC kütüphanesinde
Dilhunların Bozkırı ÇGC kütüphanesinde

Genç yazar Aşıker Yapıcıer’in “Dilhunların Bozkırı” adlı eseri, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) kütüphanesinde yerini aldı.

BAŞKAN ESENDEMİR’E HEDİYE ETTİ

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Aşikar Yapıcıer, şiir ve denemelerden oluşan ilk kitabını imzaladı ve ÇGC Başkanı Cafer Esendemir’e hediye etti. Aşikar Yapıcer’in eseri ÇGC kütüphanesinde yerini aldı.

UMUDUN TOPRAKLARI

ÇGC Başkanı Cafer Esendemir’in, Dilhunların Bozkırı adlı eserin nasıl ortaya çıktığını, esin kaynağının ne olduğunu sorması üzerine Yapıcıer, şu ifadelere yer verdi: 

“Çukurova umudun toprakları diyebiliriz. Herkesten bir parça taşır, her yörenin insanı ruhundan ve acılarından bir damla ter halinde o kızıl toprağa bırakmıştır. Sofrasında bereketi isteyenler gelip yerleşmiş bu coğrafyaya. ‘Aslen nerelisin ?’  sorusu burada ‘Nasılsın?’ kadar sıradanken diğer bölgelerde yadırganır.

 Ben bu aykırılığın içinde bunca çatışmanın, başkaldırıların, umudun, geleneklerin, ihtirasların çatışmasını edebiyat dünyasında daha iyi sindirdim. Kitap çıkartmak için çok gençsin diyenlere sadece tebessüm edebiliyorum çünkü kelimeler ve sayfalar hayatımda o kadar çok yer edindi ki her şeyin en ince ayrıntısını betimlemek, anlatmak, yazmak istiyorum.

Toplumla iç içe ne kadar çok şeye şahit oluyor insan! Bazen öyle duygulara bürünüyorum ki, bunca duygulara kelimeler yeter mi? Diyorum.  Bu topraklar Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Muzaffer İzgü gibi nice güzel insanları bu betimlediğim şeyler sayesinde kaleme tutundurdu. Yalın dil, halka bakan ve damarlardaki akan kanın hızını değiştirecek anlatım daima yüreğimden eksik olmaması için çabalayacağım.”

ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ise gençlerin kültür ve sanat alanındaki mücadelelerine her zaman destek vereceklerini belirterek, Aşikar Yapıcıer’i kutladı. 

BEZER HABERLER

Esendemir: Gazeteci Kisvesiyle Etnik Ayrımcılık Yapılmamalıdır

Esendemir: Basın Sansürden Kurtulmadıkça Özgürlük Hayal

Esendemir“Eğitime Yatırım Şart”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir