Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir
Esendemir: Gazeteci kisvesiyle etnik ayrımcılık yapılmamalıdır

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, gazeteci kisvesiyle toplumda etnik ayrım yaratarak, mesleğin onurunu, saygınlığını ve ilkelerini zedeleyecek yayın yapanların vicdan erozyonu yaşadığını söyledi.

ÇGC Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Esendemir, “Bir yanda terör eylemleri, bir yanda ülkeyi kasıp kavuran orman yangınları varken ve yüreğimiz yanarken; insanların etnik kimliklerine hakaret ederek yayın yapmak, milli, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışımıza terstir. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde insanların ırkı, dini, dili ve etnik kimliği üzerinden yayın yaparak huzur bozmak, ekmeğini yediği topluma karşı da büyük bir saygısızlıktır” dedi.

Bu tür yayın yapanların Basın Savcılığı başta olmak üzere devletin ilgili kurumları tarafından da takip edildiğini kaydeden Esendemir, “Yaptığı yayınla halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik etmek isteyenler, bunun ağır bir cezai müeyyidesinin olduğunu da unutmamalıdır” uyarısında bulundu.

Esendemir, şöyle devam etti: “Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin, ‘Dergi, radyo, televizyon gibi yazılı, işitsel, görsel, elektronik iletişim ve internet alanlarını kapsayan gazetecilik mesleğinin; geleneklerini ahlak ve ilkelerini korumak, basın ve yayın organlarında gazetecilik niteliğindeki görevlerde çalışanları bir araya toplamak, mesleki ve sosyal haklarını korumak, geliştirmek ve geliştirmesine yardımcı olmak, mesleğin toplum içindeki değerini artırıcı önlemler almak, meslek onuru ve saygınlığıyla bağdaşmayan davranışlara karşı çıkmak, bunu yaparken de bir kamu kurumu sorumluluğuyla toplumun tüm bireylerinin sosyal ve kültürel yönden gelişmesine katkıda bulunmak gibi’ gibi bir misyonu vardır. Bu misyon gereğini yerine getirerek; son günlerde gazeteci kisvesi altında internet mecrasında yayın yapan bir kişinin belirli bir inanç grubunu hedef alan yazısını da kınıyoruz.”

2 thoughts on “Esendemir: Gazeteci Kisvesiyle Etnik Ayrımcılık Yapılmamalıdır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.