KADINLAR KENDİLERİNE BİÇİLEN ROLLERDEN ÇOK DAHA FAZLASINI HAK EDİYOR.

İş Kadını Özlem Pekduraner, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” ile ilgili bir açıklama yaptı.

KADINLAR KENDİLERİNE BİÇİLEN ROLLERDEN ÇOK DAHA FAZLASINI  HAK EDİYOR.

1857 yılında canlarını hiçe sayarak çalışma hayatında erkeklerle eşit haklara sahip olmak için meşale çeken  kadınlarımızın açtığı yolda kadın hakları ile ilgili mücadele etmek ve bayrağı devralmak boynumuzun borcudur. Geçmişten bugüne cesaret timsali olan emekçi kadınlarımızı sevgiyle ve saygıyla yad ediyorum. Dünya emekçi kadınlar gününe dikkat çeken bu günün farkındalığının tüm yıla yayılmasını temenni ediyorum.

Kadın haklarının iyileştirilmesi için kadın erkek hep birlikte işbirliği içinde olunması gerekirken ne acıdır birbirinin tamamlayıcısı olan  kadının ve  erkeğin çarpışması. Elem vericidir bütünün parçalanması, canların yakılması. Öyleyse gelin hep beraber karar mekanizmalarında kadınlara da yer açalım. Toplumsal cinsiyet kalıplarını birlikte yıkalım. Sosyal, siyasi, özel  hayatta ve iş hayatında yan yana yürüyelim. Kadın emeğinin istismarının önüne geçebilmek için omuz omuza verelim. Bize biçilen rollerden çok daha fazlasını hak ettiğimize kendimizi inandıralım. Yüce bir değer olan emeğimize sahip çıkalım. Üreten kadınlarımızı alkışlayalım. Onları hayatın farklı dallarında kök salması için yüreklendirelim. Kadın emeğini görünür kılalım.

Bütün bunları kadın erkek el ele vererek yapalım. Biz kadınlara nice haklar tanıyarak siyasi, sosyal, ekonomik anlamda özgürleşmemizi sağlayan, bu konuda rol model olan, yolumuzu açan bir erkekti. Her daim minnet borcumuz olan önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’tü.

Unutmayalım ki ülkemizin iktisadi ve sosyal anlamda kalkınması kadınıyla erkeğiyle var gücümüzle çalışıp, emeğin sömürülmesine karşı adımlarımızı birlikte atmamız ile mümkündür.       

One thought on “Kadınlar Kendilerine Biçilen Rollerden Çok Daha Fazlasını Hak Ediyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir