Geçtiğimiz günlerde Adana Kasaplar Tavuk Balık Eti Şarkütericiler Odası Başkanı Saruhan Yağmur’un başkanlığında toplanan kurbanlık fiyat belirleme komisyonu yoğun pazarlıkların ardından canlı kurbanlıkların kilogram fiyatlarını açıkladı. Buna göre Adana’da kurbanlık koyun, keçi, tekenin kilogram fiyatı geçen yıla göre 4 lira artarak 26 lira olarak, dana ve düvenin kilogram fiyatı ise 21 lira olarak belirlendi. Kurbanlık kesimleri ise büyükbaş hayvanlarda 300 liraya, küçükbaş hayvanlarda 50 liraya yapılacak.Kurban_Hisse_1.jpg
Fiyatların açıklamasının ardından kurbanlıklar da pazarlarda ve satış çiftliklerinde boy göstermeye başladı. Vatandaşlar bütçelerine göre kurbanlık bulabilmek için şimdiden araştırmalarına hız verdi. Bu kapsamda Adanalıların uygun şartlarda ve hijyenik ortamda kurban ibadetlerini yerine getirmesi için iki yıl önce bir çalışma başlatan İnsan ve Medeniyet Hareketi Adana Derneği geçtiğimiz elde ettiği deneyimlerle birlikte bu yıl çok daha büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacak.
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz İnsan ve Medeniyet Hareketi Adana Dernek Başkanı Mehmet Tosun Kurban Kesim ve Hisse Organizasyonu ile ilgili bilgiler verdi. Tamamı yerli ve veteriner kontrollü de olan kurbanlıkların profesyonel Kasaplar tarafından kesileceğini vurgulayan Tosun, vatandaşların Yüreğir’deki Bilmezler Çiftliği’nde bulunan hayvanları görerek tercihlerini yapabileceklerini vurguladı.
Başkan Mehmet Tosun sözlerini şöyle sürdürdü; “İnsan ve Medeniyet Hareketi Adana olarak geçen yıl 200 hisse alarak organizasyonumuzu gerçekleştirdik. Hedefimiz bu sene bu rakamı iki katına çıkarmak. Kurban Bayramı’nın ilk günü belirlenen saatte kurban hisseleri sahiplerine teslim edilecek. Hemşehrilerimiz dilerlerse sabah kahvaltı iktamımızla birlikte hem bayramlaşıp, hem de kurban ibadetlerini yerine getirebilecekler.”
Bir kurbanlığın tahmini 20 dakikada kesilerek pay edildiğini sözlerine ekleyen Mehmet Tosun piyasa koşullarının altında bir ücretle sunulan ve kesim ücreti talep edilmeyecek olan sınırlı sayıdaki kurban hisseleri için vatandaşların ellerini çabuk tutması gerektiğini belirtti. İnsan ve Medeniyet Hareketi Adana Derneği’nin Kurban Kesim ve Hisse Organizasyon’nda hisse bedelleri 35 kg için 1.550 TL, 40 kg için 1.755 TL ve 45 kg için 2.000 TL olarak belirlendi. Vatandaşların ayrıntılı bilgi ve Hisse ortaklığı için 05078718163 ve 05355517148 numaralı telefonu aramaları gerekiyor.
 HABER KURTULUŞ KILINÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir