PAYLAŞ facebook twitter linkedin mail icon METİN BOYUTU AaAa Kahramanmaraş'ta düşen yangın söndürme uçağında 5'i Rus, 3'ü Türk toplam 8 kişinin olduğu açıklandı. Kahramanmaraş Valiliği, kazadan kurtulan olmadığını açıklad
Kahramanmaraş Valiliği, Kazadan Kurtulan Olmadı

Kahramanmaraş’ta düşen yangın söndürme uçağında 5’i Rus, 3’ü Türk toplam 8 kişinin olduğu açıklandı. Kahramanmaraş Valiliği, kazadan kurtulan olmadığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’de düşen uçakta 5 personelleri olduğu belirtildi. Aynı açıklamada 3 Türk personelin de aynı uçakta olduğu kaydedildi.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından Rusya’dan kiralanan ve Adana Orman Bölge Müdürlüğü hizmetinde kullanılan yangın söndürme uçağı ile Kahramanmaraş’taki orman yangınına müdahale esnasında irtibat kesildi. Bunun üzerine bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi.

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, gün içerisinde Onikişubat ilçesi Ilıca Mahallesi Almalı mevkisindeki ormanlık alanda yıldırım isabet etmesi sonucu yangın çıktığını anımsattı.

Orman yangına hem karadan hem de havadan müdahale edildiğini belirten Coşkun, “Bölgeye uçak da sevk etmiştik ancak bir süre önce uçakla irtibat kesildi ve düştü. Şu an olay çok yeni. Uçağın düştüğü bölgeye çok sayıda ekip gönderdik.” dedi.

Bu arada, uçağın Kahramanmaraş’taki orman yangınına müdahalesi ve sonrasında düştüğü anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.

“Kurtulan olmadı”

Kahramanmaraş Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, yıldırım düşmesi sonucu çıkan yangına müdahale etmek amacıyla havalanan Rus yangın söndürme uçağının Kısık Vadisi mevkisinde düştüğü hatırlatıldı.

Açıklamada, “Olayın gerçekleştiği andan itibaren olay yerine ekiplerimiz anında sevk edilmiş, ilk bilgilere göre mürettebattan kurtulan olmadığı tespit edilmiştir.” ifadeleri kullanıldı. Düşme sonucu çıkan yangında uçağın büyük tahribat aldığı gözlendi.

Çavuşoğlu’dan Rus halkına taziye

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), düşen yangın söndürme uçağıyla ilgili arama kurtarma çalışmalarına bir helikopter ve bir uçakla destek verildiğini bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.