PEKDURANER ile Kadın olmanın Zorlukarı Hakkında GörüşleriPEKDURANER ile Kadın olmanın Zorlukarı Hakkında Görüşleri

Özlem PEKDURANER Çeşitli kuruluşlarda görev yapan ayrıca bir dönem TV kanalında Ana haber spikerliğinde 5 yıla aşkın görev yapmış kadın olarak bir çok zorlukları aşan ve kadın olmanın zorluğunu yaşamışlığı ile bu güne gelip başarıyı yakalayan bir kaç kadından biridir.

Özlem PEKDURANER ile kadın olmanın zorlukları hakkında görüşlerini anlatarak daha iyi nasıl olunurdu konusunda yol haritası veriyor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için neler söyleyeceksiniz?

Daha iyi çalışma koşullarına kavuşmak için mücadele eden, bu yolda  canını feda eden değerli kadınlarımızı sevgiyle ve saygıyla yad ediyorum. Bildiğiniz gibi “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” nün tarihçesi elem verici bir olayı ihtiva ediyor. Emek sömürüsüne karşı savaşan, gözü pek olan, öncülük eden, hak kazanımları için çeşitli bedeller ödeyen kadınlara ve bu konuda destek veren erkeklere çok şey borçluyuz.  

Çalışma yaşamının sorunlarının çözümüne  yönelik bir damla da olsa katkı sunan kadın erkek herkese teşekkür ediyorum. Bu anlamlı günde gösterilen hassasiyetin, farkındalığın  bütün yıla yayılmasını temenni ediyorum.

İş dünyasında kadınlar ne tür sorunlarla karşılaşıyor?

Gerek iş dünyasına adım attıklarında gerekse uzun süreden beri iş dünyasında aktif olarak yer aldıklarında  kamu sektöründe ya da özel sektörde çeşitli sorunlarla karşılaşıyorlar.

İşlerinde titiz, detaycı ve sorumluluk sahibi olmalarına rağmen, ortaya konulan iyi ve güzel işler fark edilmeyerek, takdir edilmiyor. Çalışma hayatında kimi zaman sosyal güvenceden yoksun bırakılıyorlar. Erkeklerle aynı  işi yapmalarına rağmen onlarla aynı ücreti almıyorlar. Cinsel tacize uğruyorlar. İşe alım esnasında cinsiyet ayrımına tabi tutuluyorlar. Kayıt dışı istihdam ediliyorlar. Mobbinge maruz kalıyorlar. Onların işyerinde yaşadıkları zorluklar özel hayatlarına da yansıyor ve yuvalarının üzerinde kara bulutlar dolaşıyor.

İşlerinde titiz, detaycı ve sorumluluk sahibi olmalarına rağmen, ortaya konulan iyi ve güzel işler fark edilmeyerek, takdir edilmiyor. Çalışma hayatında kimi zaman sosyal güvenceden yoksun bırakılıyorlar.
Onların işyerinde yaşadıkları zorluklar özel hayatlarına da yansıyor ve yuvalarının üzerinde kara bulutlar dolaşıyor.

Bu sorunların çözümü  için neler yapılmalı?

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bireyler bilinçlendirilmeli. Kadınlar siyasi, sosyal ve ekonomik karar mekanizmalarına dahil edilmeli. Fırsat eşitliği sağlanmalı. Kadınları ilgilendiren konularda onlara söz hakkı tanınmalı. Kadınların işgücüne katılma oranı artırılmalı. Toplumsal cinsiyete dayalı iş bölümü anlayışından vazgeçilmeli. Kadın girişimciler teşvik edilmeli.

Kadınlara yönelik psikolojik, ekonomik, fiziksel vb. her türlü şiddetle mücadelede daha etkin, caydırıcı politikalar benimsenmeli. Şiddet ve cinayet konularında cezai müeyyide artırılmalı. Çok sayıda toplumsal rolü olan kadınların iş ve özel hayatında denge kurabilmesi, eşlerin hayatı paylaşması gerektiği bilincinin oluşması için erkeklere yönelik eğitimler verilmeli. Kadınlar arasındaki mesleki, sosyal dayanışma artmalı. Benmerkezci tutumdan uzaklaşarak, kolektif çalışma içinde olmalı.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Kadınlar ekonomik, siyasi ve sosyal yönden güçlenebilmek, kariyer basamaklarını hızlı tırmanabilmek için  eğitime gereken önemi verip, özveri ile çalışmalı. Çalışma hayatı kadına, başkasının kendisine biçtiği rolü oynama mecburiyetine karşı koyabilme gücü verir. Fedakarlığın ölçüsünü kaçırarak öz saygılarını yitirmesinler.

Kendilerinin de değere sahip olduklarını unutmasınlar. Başkalarının etkisinde kalarak, kariyer hayallerinin yok olmasına müsaade etmesinler. Mücadeleci ruhlarını kaybetmesinler. İmkan tanındığı takdirde kadınların iyi ve güzel işlere imza atacağına, güzel bir performans sergileyeceğine  canı gönülden inanıyorum.

One thought on “PEKDURANER ile Kadın olmanın Zorlukları Hakkında Görüşleri”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir