Shanghai finansal açılımın pilot ismi olacakÇin Halk Cumhuriyeti, finansal açılmayı hızlandırmak bir bazı girişimlerde bulunurken, Shanghai şehrinin bu açılımda kilit bir pilot nokta olacağı üst düzey finans uzmanları tarafından dile getirildi.

Analistler, finansal piyasaların ekonomik büyümeyi destekleme kabiliyetini güçlendirmek için alınacak önlemlerin alındığını, buna bağlı risklerin kontrol altın tutulacağını belirtti.

Shanghai’da düzenlenen “Lujiazui Forumu’nda konuşan “People’s Bank of China” Genel Müdürü Yi Gang, Shanghai’da yapılacak açılımı destekleyeceklerini ve Shanghai’ın bir finans merkezi olması arzusunda olduklarını söyledi.

Yi, Shanghai’ın varlık açısından daha güçlenmesi için ekonomik alanda enstrümanlar geliştirmesi gerektiği belirtirken, “Shanghai’ı uluslararası bir finans merkezine dönüştürmek için, şehri RMB cinsinden finansal varlıkların tahsisin yapılacağı nokta haline getirmek hedefimiz olacak.” diyerek şehri risk yönetimi için küresel bir merkez haline getirmenin önemine dikkat çekti.

Özellikle, menkul kıymetler firmalarının ve fon yöneticilerinin yabancı mülkiyet hakları Shanghai için önemli olacakken, şehirdeki yabancı finans kuruluşlarının iş kapsamlarının da genişletileceğini söylendi.

Ayrıca, merkez bankası sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak, bankalar arası döviz ve tahvil piyasalarını geliştirmek için Shanghai bankalarındaki hesap reformları yapılacağı kaydedildi.

Öte yandan Yi, ülkenin döviz piyasasına daha fazla yabancı katılımını teşvik etmek için Çin’deki denizaşırı kurumlara yuan cinsinden işlem gerçekleştirebilecekleri “Panda Bonolarının” kullanılacağını kaydetti.

HABER GAMZE DÜRMEZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir