ORHAN SÜMER

Bir numara. Bu Durumun Sorumlusu ise İktidarın Yanlış Politikalarıdır. İktidarın yıllardır dile getirdiğimiz Adana’mızın sorunlarına kayıtsız kalmasının hesabı ilk seçimde mutlaka görülecektir.

Kuracağımız Cumhuriyet Halk Partisi İktidarında Tüm illerimize ve Adana’mıza derman olacağımızı belirtiyorum” CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Adana ve İlçelerinin sorunlarını Araştırma Önergesi vererek Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. Meclis’te Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına konuşma gerçekleştiren Orhan Sümer, Adana ve İlçelerinin sorunlarını tek tek sıraladı.

Orhan Sümer, “Son 19 yılın üvey evladı Adana” Dedi
BEREKET FIŞKIRAN ADANA TOPRAKLARI KURAK ÇÖLLERE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Orhan Sümer, “Çukurova bölgesinin incisi, tarımın başkenti, mert insanların diyarı,fakat son 19 yılın üvey evladı, filmlere, romanlara, festivallere konu olan, şairleri, yazarları, edebiyatçıları, müzisyenleri, sinemacıları, bilim insanlarını yetiştiren, acının, sevincin, mutluluğun, Anadolu hoşgörüsüyle harmanlandığı, tarımın başkenti ünvanıyla anılan Adana; Ne yazık ki artık; İşsizlikle, uyuşturucu kullanımıyla, sığınmacı sorunuyla, elektrik kesintileriyle, kapanan fabrikalarıyla, intihar eden küçük esnaflarıyla, tarım arazilerinin boş kalmasıyla anılır hale geldi. Bereket fışkıran toprakları  AKP iktidarı kurak çöllere çevirdi.” Dedi.

ADANA VE İLÇERİ SORUNLARA ÇÖZÜM BEKLİYOR

Orhan Sümer, “Seyhan’da işsizlik ve göç sorunu var. Gençler kendi memleketlerinden kaçmaya başladı. Sığınmacı ve Göçmen sorunu Seyhan’da çözülmezse çok daha büyüksorunlar ortaya çıkacak.

Seyhanlı çiftçilerimiz Devlet Su İşlerinin sulama kanallarında su kesintisi yapmasından dert yanıyor. Çiftçinin ürünü su kesintileriyle tarlasında yanıyor.

Yüreğir’de 1896 yılından beri Adanalılara hizmet eden Yüreğir Devlet Hastanesi 2013 yılında yıkıldı.      8 senedir Hastanenin yapılmasını bekliyoruz.

Reklam Panolarına Hastane fotoğrafı yapıştırmaktan başka bir şey yapılmadı.

Yüreğir – Karataş Yolu Hala Bitirilmeyi Bekliyor.

Doğankent, Solaklı, Yunusoğlu Bölgelerimizde bitmeyen elektrik kesintileri ve alt yapı sorunları yaşanıyor.

Yine bu bölgelerimizde su kanalları çöplük alanına dönmüş durumda.

Devlet Su İşlerine defalarca şikayet edilmesine rağmen gereken önlemler alınmıyor.

Sarıçam’da Çiftçiler yaşam savaşı veriyor. Soğandan, patatesten büyük zarar eden çiftçilerimiz, ayçiçeği fiyatlarının halen açıklanmış olmasından ötürü zor duruma düşüyor. Üreticiler ürünlerini satamıyor. Toprak Mahsülleri Ofisi dertlerine derman olmuyor.

Kozan’da Kuyubeyli Bölgesinde 23 Ağustos 2020’de yangın çıkmış, civar köylere büyük zarar vermişti.  Yangında evleri hasar gören, Hayvanları telef olan vatandaşlarımız hâlâ kendilerine verilen sözlerin tutulmasını, zararlarının karşılanmasını bekliyor.

Karataş’ta Karagöçer Köprüsü 15 köyü birbirine bağlıyordu. Devlet Su İşleri Müdürlüğü köprüyü kapattı. Yenisini yapacaklarını söylediler ancak aylar oldu köprünün temeli bile atılmadı. Karataş Limanına yapılacak yatırımla ilgili tek bir çivi çakılmamışken, Vatandaşın kullandığı Karataş Plajı ise özelleştirme kapsamına alındı.

Tufanbeyli’de Adana – Tufanbeyli arasındaki yol yıllardır tamamlanmayı bekliyor. 15 yıl önce yol yapımında kullanılacak menfezler çürüdü, yol yapımı bitmedi.

Feke yolunda 4 yıl önce heyelan gerçekleşti. Yolun Bir tarafı trafiğe kapandı. Bugün hâlâ heyâlan kalıntıları orada duruyor. Karayolları görmezden geliyor.

Saimbeyli’de İktidar neredeyse ilçeyi kapatacak. Adliye Binası taşındı.  Maliye Binası taşındı.

Askerlik Şubesinde bir kişi çalışıyor. Şimdi Cezaevi de taşınıyor. Tek bir iktidar yetkilisi bölgede yaşayan vatandaşlarımız ne düşünüyor diye sormuyor.

İmamoğlu İlçemizde maalesef bir çok tarım arazisi çiftçilerimizin borçları nedeniyle haciz edilmiş durumda.

Pozantı’da ve İmamoğlu İlçelerimizde Çukurova Üniversitesi Meslek Yüksekokulu tercih ederek ilçeye gelen öğrencilerin barınmalarını sağlayacak yeterli sayıda devlet yurdu bulunmuyor.

Karaisalı’da Elektrik sorunu bitmek bilmiyor. Kızıldağ Yaylası’nda Köylülerimiz 1 yıldan fazla bir süredir elektrik bağlantısının kurulmasını bekliyor. Alt Yapı Sistemleri yetersiz olduğu için yüzlerce öğrencimiz EBA Sistemini kullanamadı. Yine Karaisalı’da bulunan Nergizlik Barajı çiftçilerimiz için hayati konumda. Ancak defalarca talepte bulunulmasına rağmen barajın sulama kanallarının kapalı sisteme geçirilmesi gerçekleştirilmiyor.

Aladağ’da Karayolları’nın yapması gereken ara bağlantı yolları yıllardır tamamlanmayı bekliyor.

Feke’de 21 inci Yüzyılda halen telefon çekmeyen köylerimiz var. TOKİ toplu konut yapımındaki sorunları tamamlayabilmiş değil.

Yumurtalık’ta Kaldırım Altı Bölgesi dediğimiz alanda Deniz Sahilinde Vatandaşın Konaklamasına izin verilmiyor. Toprak Reformu sonrasında düzenlemesi yapılacak yolların sadece yüzde 30’u tamamlanabildi Meclis çatısı altında Turizm Kanununu görüştüğümüz bu günlerde Adana’da deniz turizmi için atılması gereken birçok adım varken, İktidarın en önemli makamlarına gelmiş, yıllardır görev yapan Adanalı siyasetçiler mevcutken,Yumurtalıkta bir tane turizm tesisi yok.Turist çeksin diye yapılmış tek bir hizmet bulunmuyor. İktidar Adana’da deniz olduğunu ya unutuyor ya da görmezden geliyor.” Dedi.

AKP İKTİDARI ADANA’YA NE YAPTI! NE VARSA SATTI!

Orhan Sümer Konuşmasına “Peki AKP İktidarı Adana’ya Hiç mi bir Şey Yapmadı? Yaptı.     

Tekel Binalarını Sattı. TRT Binasını Sattı. Sümerbank Arazilerini Özelleştirdi. Karayolları Binasını Özelleştirdi. Devlete ait tarım özelleşmeye devam ediyor. Seyhan’ın en değerli arazisi üzerinde bulunan, hem tarihi hem maddi değeri çok yüksek olan Demiryolları Atölyelerini Özelleştirdi. Maliye Bakanlığı Tesislerini Satışa Çıkardı. Çukobirlik arazilerinin büyük bölümü özelleştirildi. Bir kısmı satıldı AVM yapıldı. 5 Ocak Stadyumunun Ne Olacağı Yıllarca Belirsiz Kaldı.

En son Millet Bahçesi yapılacak denildi. Onunla ilgili de kamuoyu ile paylaşılmış net bir proje yok. Halen ne olacağı belirsiz. Bölgesel Havalimanı yapıyoruz diye Kuşların göç yollarını, verimli tarım arazilerini betona çevirdiler. İhaleyi alan şirketlerin defalarca değişmesine rağmen inşaata devam ettiler.  Ancak yeni havalimanının ne zaman biteceği, Uçuş garanti sayısı, Toplam yapılacak yatırım miktarı belli değil.” Dedi.

ÇUKUROVANIN İNCİSİ YOKSULUĞUN BAŞKENTİ HALİNE GETİRİLDİ

Orhan Sümer, “Adana Çukurova Bölgesinin İncisi Durumundayken Şimdi İşsizlik ve Yoksulluk Rakamlarındadedi.

One thought on “Orhan Sümer, “Son 19 Yılın Üvey Evladı Adana””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir